Sprawozdanie z działalności ,,Punktu Konsultacyjnego dla zagrożonych uzależnieniem i ich rodzin\" za okres od 14.02. do 30.06.2005
Punkt konsultacyjny rozpoczął współpracę z Urzędem Miasta od 14.02.2005 r. Oficjalne otwarcie odbyło się 13.01.2005 r. Obecnych było na nim 20 osób. Punkt Konsultacyjny jest czynny przez 29 godzin tygodniowo. Dyżur pełni trzech terapeutów (29 godz. tygodniowo) oraz dwie wolontariuszki, Emila Brzęczyk - studentka II roku pedagogiki oraz Kamila Bober, studentka V roku psychologii klinicznej (15 godz. tygodniowo zajęcia z dziewczętami oraz rodzice osób uzależnionych).
W czasie półrocznej działalności punktu udzieliliśmy 129 porad, w tym 92 terapeutyczne dla osób uzależnionych od narkotyków w przedziale wiekowym 15 - 30 lat. Dwie z nich zostały wysłane na leczenie stacjonarne do ośrodka MONAR. Nadal utrzymujemy z nimi kontakt, monitorując przebieg leczenia. Pozostałe osoby utrzymują kontakt z punktem, przychodząc na cykliczne spotkania, konsultacje oraz po porady w chwilach kryzysu.
Udzieliliśmy także wsparcia rodzicom osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem w ilości 17 porad (utrzymujemy dalszy kontakt, także z rodzicami osób przebywających w MONARZE). Cztery szkoły zwróciły się do Nas o pomoc w zakresie profilaktyki uzależnień. Ponadto udzieliliśmy 16 porad telefonicznych.
Wśród osób przychodzących do punktu dwadzieścia ma stały, cykliczny kontakt oraz utrzymuje abstynencję od wszelkich środków psychoaktywnych. Reszta jest w trakcie leczenia, lub skorzystała tylko z jednorazowej konsultacji.
Zduńska Wola, dnia 19.07.2005 r.